Дискурсивні напрями досліджень соціальних комунікацій: у пошуках інтегральної основи для моделювання комунікативного процесу
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5333.054.01Ключові слова:
соціальні комунікації, теоретичний дискурс, інституціональний дискурс, комунікаційний процес, комунікаційна модель, інтеграційний трендАнотація
Актуальність. Актуальність вивчення дискурсів соціально-комунікаційного знання зумовлена швидким розвитком процесів інформатизації та медіатизації суспільства, що призвело до багатьох неочікуваних змін в організації суспільного життя.
Мета статті. Аналіз дискурсивності наукових досліджень комунікаційного процесу як необхідного етапу формування інтеграційних комунікаційних моделей в умовах медіа простору.
Методологія. Постанова і розгляд комунікаційного процесу базується на використанні історико-еволюційного, інституціонального та інжинірингового підходів. Методом аналізу моделей соціальної комунікації обрано дискурсивний метод, що дозволяє розглядати існуючі моделі в єдності комунікативної ситуації, завдань інституціональної сфери комунікаційної діяльності, складових комунікаційного процесу.
Результати. Під час розгляду різних напрямів соціально-комунікаційної теорії сформовано уявлення про теоретичні та інституціональних дискурсів моделювання комунікаційного процесу. Визначена теоретико-методологічна залежність комунікаційного моделювання від великої кількості дисциплін, у межах якої відбувається вивчення феномену комунікація і комунікаційний процес. Крім того, означено вплив інституалізації різних сфер соціальної діяльності де комунікаційні зв’язки набули значного розвитку, що стало ознакою формування особливих комунікаційних ситуацій в кожній з них. Тобто йдеться про політичний, релігійний, економічний, педагогічний, бізнесовий, управлінський, виробничий, науковий, науково-інформаційний, бібліотечний та інші інституціональні дискурси.
Новизна. Визначена тенденція і обґрунтовано важливість використання інтегративного тренду розвитку моделювання комунікаційного процесу в умовах медіа-простору.
Практичне значення. Завершення дослідження про інтеграційні тенденції у сфері моделювання комунікаційного процесу надасть змогу фахівцям різних комунікаційних структур та підсистем суспільства використати потенціал загальнотеоретичних розробок стосовно різних властивостей комунікації. Практичне значення встановлення констант та перемінних комунікаційного процесу визначає методичні можливості для інжинірингу комунікації в різних комунікативних ситуаціях.
Висновки. За останні роки спостерігається формування полідискурсивної сфери досліджень комунікації та комунікаційного процесу, узагальнення теоретичних описів феномену та його складових. Віднайдено наявність теоретичного дискурсу вивчення комунікаційного процесу, що створюють необхідні підвалини аналізу комунікації та подальшого розвитку теорії соціальних комунікацій, а також інституціонального дискурсу, що використовує теорію для створення моделей комунікації.
Посилання
Rizun, V. (2008). Theory of mass communication. Prosvìta: Kyiv. [In Ukrainian].
Kuznetsova, N. (1987). Scientific reflection as an object of historical and scientific analysis. Retrieved from http://psylib.org.ua/books/refkult/txt04.htm [In Russian].
Tsymbalenko, Y. S. (2014). Theories, models, concepts of mass communication and media communication. Social communication: the results of studies. KNUCA, Kyiv. рp. 93-133. [In Ukrainian].
Moiseeva, N. I. (2015). Social communication activities as historical and social practice. Publishing House “Fedorko”, Kharkov. [In Ukrainian].
Trishchuk, O. V. (2009). The Phenomenon of scientific and information discourse in the field of social communications. Retrieved from http://library.univer.kharkov.ua/OpacUnicode/index.php?url=/notices/index/IdNotice:570850/Source:default [In Ukrainian].
Shemaeva, G. V. (2000). Transformation industry information-library system in the conditions of Informatization (ths case of the industry of veterinary medicine). Retrieved from https://www.br.com.ua/referats/dysertacii_ta_autoreferaty/130369-7.html [In Ukrainian].
Kholod, O. M. (2018). Social communications: development trends. Publishing House “White Tiger”, Kyiv. [In Ukrainian].
Kholod, O. M. (2010). Social communications: socio-and linguistic analysis. Kyiv University; Ukrainian Association of psycholinguists, Kyiv. [In Ukrainian].
Pisarek, W. (2008). Wstęp do nauk o komunikowaniu, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne. Warszawa. [In Polish].
Potcheptsov, G. G.(2000). Information wars. Wakled. Kyiv. [In Russian].
Synovec, О. (2015). Performances of memory — the language of theater as a tool of communication in the discourse of Polish history. Social communications: research results. KNUCA, Kyiv. рp.113-123. [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в збірнику «Вісник Харківської державної академії культури», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Вісник Харківської державної академії культури» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.