Інновації як необхідна умова розвитку бібліотек України
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5333.065.08Ключові слова:
бібліотека, інновація, інноваційна діяльність бібліотек, інформаційно-бібліотечне обслуговування, інформаційні ресурси, методична діяльність, інноваційний розвиток, інформаційно-комунікаційні технологіїАнотація
Мета статті — розкрити значення і особливості інноваційної діяльності бібліотек, яка на сьогодні є одним із пріоритетних напрямків розвитку сучасної бібліотеки. Об’єктом дослідження є інновації в бібліотечній сфері. Предмет — специфіка інноваційної діяльності бібліотек як пріоритетний напрям розвитку сучасної бібліотеки. Актуальність статті полягає в необхідності осмислення інноваційного підходу й повної модернізації бібліотечних механізмів та оновлення процесів життєдіяльності бібліотеки.
Методологія теоретичного аналізу в статті ґрунтується на використанні загальнонаукових підходів та методів, таких як системний й інформаційний підхід; аналіз, синтез, контент-аналіз, узагальнення тощо. Теоретико-методологічне обґрунтування й визначення перспективних стратегій інноваційного розвитку бібліотек України в статті базується на працях фахівців України, котрі досліджували цю тему: Л. Беліної, Т. Вилегжаніної, І. Давидової, О. Мар’їної, О. Мацей, О. Ісаєнко, Н. Тарасенко, Я. Хіміч, Т. Ярошенко. Окремо необхідно виокремити докторську дисертацію О. Мар’їної, «Бібліотеки України в цифровому медіапросторі: теоретико-методологічні засади розвитку» (2018), де авторка вбачає «перспективний вектор розвитку адаптаційної стратегії бібліотек України» як «можливість їх інтеграції в євроатлантичний та світовий цифровий контент» (Мар’їна, 2018). Також авторка пропонує «парадигму цифровізації…, яка базується на застосуванні сучасних соціокомунікаційних технологій — краудсорсингу, системної модернізації бібліотечної діяльності тощо» (там само), тобто роблячи акцент саме на вдосконаленні за допомогою інноваційної складової.
Результати. 1. Показано, що зміни, які відбуваються в суспільстві, викликають необхідність пристосування бібліотек до умов нової суспільної реальності. Висновано, що інноваційна діяльність на сьогодні є одним із пріоритетних напрямів розвитку сучасної бібліотеки, який має на меті пошук, розробку, оцінку та впровадження бібліотечних нововведень. 2. Наголошується, що розвиток чекає лише ті бібліотеки, які обирають саме інноваційний шлях, адже для того, щоб стати затребуваними для сучасного користувача, потрібно повністю модернізувати бібліотечні механізми та оновити процеси життєдіяльності бібліотеки. 3. Визначається, що запорукою подальшого успішного розвитку мережі бібліотек України є їх інноваційна діяльність на основі наукових методів, професіоналізму, високої інформаційної культури та компетентності бібліотечного персоналу, стрімкого прагнення до нового в період тотальної інформатизації та світової інформаційної глобалізації. Саме тому методична діяльність стає одним із важливих напрямів інноваційного розвитку бібліотек.
Наукова новизна дослідження полягає в дослідженні сучасних тенденцій інформаційно-бібліотечного сервісу на базі інновацій, з окресленням перспективи подальших пошуків. Розглянуто особливості методичної діяльності бібліотек як основного напряму інноваційного розвитку в сучасних умовах.
Практичне значення статті полягає в тому, що проведений науковий аналіз дозволяє оцінити бібліотекам стан свого інноваційного розвитку та визначити на його основі подальші стратегії подолання цього відставання в майбутньому.
Посилання
Verhunov, V. (2014). Innovative activity is the key to successful development of domestic scientific agricultural libraries. Bibliotechnyi visnyk, 1, 3–8. [In Ukrainian].
Vylehzhanina, T. (2017). Innovations in the new paradigm of library activity. Bibliotechna planeta, 1, 4–5. [In Ukrainian].
Davydova, I. O. (2005). Library production in the information society: a monograph. KSAC. [In Ukrainian].
Davydova, I. O. (2008). Innovation policy of libraries in Ukraine: content and strategies of development in the information society [Doctoral thesis, Kharkiv State Academy of Culture]. [In Ukrainian].
Innovative activity of modern children’s libraries in support of children’s reading. https://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=6476. National Library of Ukraine for Children. (accessed April 15, 2024). [In Ukrainian].
Marina, O. (2016). Library in the media space of our time. Visnyk Knyzhkovoi palaty, 3, 17–20. [In Ukrainian].
Marina, O. Yu. (2018). Libraries of Ukraine in the digital media space: theoretical and methodological principles of development [Doctoral dissertation in social communications, Kharkiv State Academy of Culture]. [In Ukrainian].
Nikolaienko, N. M. (2015). Management of information and analytical activity of the university library in the conditions of innovative changes. Biblioteky VNZ Ukrainy u protsesi implementatsii Zakonu «Pro vyshchu osvitu» ta informatyzatsii suspilstva, Ivano-Frankivsk, 203–207. http://elar.nung.edu.ua/bitstream/123456789/2298/1/libconf15_27.pdf (accessed 16.04.2024). [In Ukrainian].
Tarasenko, N. (2015). Innovative aspects of library and information production. Naukovi pratsi Natsionalnoi biblioteky Ukrainy imeni V. I. Vernadskoho, 41, 543–559. [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в збірнику «Вісник Харківської державної академії культури», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Вісник Харківської державної академії культури» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.