Чинник об’єктивності журналістcької інформації в процесі політичних виборів в умовах демократії
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5333.054.10Ключові слова:
журналістика, засоби масової інформації, об’єктивність інформації, політичні вибори, демократіяАнотація
Актуальність. Президентські вибори 2019 р., які, за висновками багатьох експертів, стали найбруднішими за всю історію незалежної України, значно актуалізували проблему об’єктивності журналістської інформації в електоральному процесі.
Мета статті — розкрити механізм забезпечення об’єктивності журналістської інформації в процесі політичних виборів в умовах демократії.
Об’єкт дослідження — проблема забезпечення об’єктивності демократії в процесі політичних виборів.
Методологія статті ґрунтується на системному, структурно-функціональному, компаративному та біхевіористському підходах до дослідження проблеми.
Новизна матеріалу полягає у переведенні проблеми об’єктивності журналістської діяльності з морально-етичної площини в площину її практичної реалізації.
Практичне значення зумовлене можливістю використання цього матеріалу в навчальному процесі з фахової підготовки студентів за спеціаль-ністю «Журналістика».
Висновки. Абсолютної об’єктивності журналістської діяльності на політичних виборах не існує, оскільки ця діяльність детермінується позицією власників ЗМІ та політичними вподобаннями самих журналістів. Проте плюралістичність демократичних режимів спричиняє феномен відносної об’єктивності, який полягає в тому, що виборці можуть користуватися різними виданнями, які відображають різні позиції та підтримують явно чи приховано різні політичні сили та різних кандидатів, порівнювати їх публікації та потім робити самостійний вибір. Відносна об’єктивність має забезпечуватися: забороною концентрації інформаційних видавництв у руках одного власника; посиленням контролю та кримінальної відповідальності за публікацію недостовірної інформації; посиленням роботи щодо формування політико-правової та професійної культури журналістів (у зв’язку з цим доцільно ввести до програм фахової підготовки журналістів у вищих навчальних закладах України як обов’язковий предмет «Інформаційне право», спрофілювавши його на потреби їх професійної діяльності); підвищенням уваги до виховання політичної культури громадян.
Посилання
Diamond, L. (1996). Is the Third Wave Over? Journal of Democracy, Vol. 7, No. 3. pp. 20-37. [In English].
On Information. Retrieved from https://www.wipo.int/edocs/lexdocs/laws/uk/ua/ua055uk.pdf [In Ukrainian].
On Elections of People’s Deputies of Ukraine. Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4061-17. [In Ukrainian].
On Elections of the President of Ukraine. Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/474-14#n1658. [In Ukrainian].
Kelley, St. Jr. (1962). Elections and the Mass Media. Law and Contemporary Problems, Vol. 27, No 2. pp. 307–326. [In English].
Carey, J. (1993). The Mass-Media and Democracy. Between the Modern and the Postmodern. Journal of International Affairs, Vol. 47, No. 1. pp. 1-21. [In English].
Scheuer, J. (2007). The Big Picture: Why Democracies Need Journalistic Excellence. New York: Routledge. pp. 216. [In English].
Buchin, M. (2012). The Role of the Media in Ensuring the Democratic Nature of the Election. Information, Communication, Society. ICS-2012: Materials and International sciences conference. Lviv: Lviv Polytechnic. pp. 160-161. [In English].
Kulias I., Holovenko R., Zemliana I. (2018). The mass-media and Elections. Self-Regulation, Security, Laws: Journalists in the Presidential and Parliamentary Elections. N. Lyhacheva-Chernolutska, O. Romanyuk (Ed.). Kyiv, pp. 100. [In Ukrainian].
Philosophical Encyclopedic Dictionary (2002). B. Shynkaruk, Ye. Bystritsky, M. Bulatov (Ed.). Kiyv: Abris. pp. VI, 742 [In Ukrainian].
Bentley, A. F (1908). The Process of Government: A Study of Social Pressures. Chicago: University of Chicago Press. pp. 538. [In English].
On printed mass media (press) in Ukraine. Retrieved from https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2782-12. [In Ukrainian].
Romanyuk O. I., Kovalenko I. P. (2017). The Mass-Media and Political Regimes (The Problem of Mass-Media Determination by Political Regimes). Visnyk of Kharkiv State Academy of Culture. Series: Social Communications (Issue 50). pp. 245-251. [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в збірнику «Вісник Харківської державної академії культури», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Вісник Харківської державної академії культури» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.