Атрибуція маловідомої фотографії архітектора Олексія Бекетова
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5333.067.26Ключові слова:
архітектор Олексій Бекетов, просвітниця Христина Алчевська, народні школи, українство, українофільство, Братство тарасівцівАнотація
У статті досліджується маловідоме зображення Олексія Бекетова в незвичному одязі для його соціального статусу — у сорочці з вишивкою. Це єдина подібна фотографія академіка архітектури. Сорочку атрибутовано як народну. Невідомі дата зйомки й мотиви для нетипового вбрання. Дослідження проведено із застосуванням аналітичного методу, а також методів опису, зіставлення та узагальнення. Автор висуває гіпотезу про те, що фотографія була зроблена спеціально як подарунок тещі — відомій просвітниці Христині Алчевській. Новизна дослідження полягає в атрибуції дати та приводу зйомки О. Бекетова, що пояснює його ставлення до українства як такого та просвітництва в Харківській губернії.
Посилання
Balysheva, Ye. V. (2002). Catalog of generalized information on documents of academician of architecture O. M. Beketov as part of the fonds of state archives, museums, institutions of Ukraine, and the Beketov family archive (1885–1941). Trudy TsDNTA Ukrainy. [In Ukrainian].
Verlata, N. (2020, Травень 21). Kherson museum workers explained the difference between an embroidered shirt and an embroidered shirt. Suspilne Kherson. https://suspilne.media/kherson/35137-riznicu-miz-visivankou-ta-visitou-sorockou-poasnili-hersonski-muzejniki/ [In Ukrainian].
Holovenko, T. M., Kozar, O. P., Bondarchuk, Yu. S., & Shovkomud, O. V. (2023). The History of Costume: Cultural Heritage of the Peoples of the World: A Study Guide. Lutskyi natsionalnyi tekhnichnyi universytet Mukachivskyi derzhavnyi universytet. [In Ukrainian].
Lavrov, Yu. P. (2004). The Brotherhood of Tarasivites. I. M. Dziuba, A. I. Zhukovskyi, M. H. Zhelezniak et al. (Eds. in chief). Encyclopedia of Modern Ukraine: electronic version. Instytut entsyklopedychnykh doslidzhen NAN Ukrainy. https://esu.com.ua/search_articles.php?id=37632. [In Ukrainian].
Machulin, L. I. (2016). Alexei Beketov and his Kharkov. Machulin. [In Russian].
Machulin, L. I. (2023). Oleksii Beketov. Life and work (Series “Time. Personality. Kharkiv”). Machulin. [In Ukrainian].
Myronenko, D. O. (Comp.). (2016). О. M. Beketov (1862–1941): bibliographic index. Minrehion Ukrainy; Derzhavna naukova arkhitekturno-budivelna biblioteka imeni V. H. Zabolotnoho. [In Ukrainian].
Olickaja, E. L. (1971). My memories (Vol. 1). Posev. [In Russian].
Rudnytskyi, Ye. (1928). “The case of wearing a cotton suit”. The case of Amos Svydnytsky on 144 letters for wearing Ukrainian national clothes in 1861. In M. Hrushevsky (Ed.), For a hundred years. Materials from the public and literary life of Ukraine in the nineteenth and early twentieth centuries (Vol. 2, p. 122–134). Derzhvydav Ukrainy. [In Ukrainian].
Rudiachenko, O. (2003, May 6). Oleksiy Alchevsky. The Urals was nervously hovering at our back. Ukrinform. https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3705123-oleksij-alcevskij-i-ural-nervovo-hekav-nam-u-spinu.html [In Ukrainian].
Smolenska, S. O. (2017). Architecture of Avant-Garde Modernism in Ukraine: Genesis and Heritage [Masters dissertation of Doctor of Architecture, Kharkiv National University of Civil Engineering and Architecture]. https://lpnu.ua/sites/default/files/2020/dissertation/1590/disssmolenska.pdf [In Ukrainian].
Juzhnyj kraj. (1900, November 14), 3. [In Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в збірнику «Вісник Харківської державної академії культури», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Вісник Харківської державної академії культури» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.