Впровадження Інтернету речей у глобальне бібліотечне середовище: бібліометричний аналіз
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5333.064.08Ключові слова:
Інтернет речей, бібліометричний аналіз, бібліотечно-інформаційне середовище, бібліотечно-інформаційне виробництво, смарт-бібліотека, бібліотека 4.0, діджиталізаціяАнотація
Здійснено бібліометричний аналіз публікацій із тематики впровадження технологій Інтернету речей (IoT) у світове бібліотечне середовище. Висвітлено проблематику недостатності спеціалізованих фахових наукових досліджень, у яких фокусувалася би увага саме на використанні Інтернету речей у бібліотеках. Це, власне, становить прогалину в розумінні можливостей інтеграції цих технологій у бібліотечні системи, а також викликів та перспектив, що постають у сучасному інформаційному середовищі. Для виконання детального аналізу використано дані з наукометричної бази Scopus, а визначення відповідних зв’язків між різними дослідженнями здійснено за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення VOSviewer. Результати цієї роботи дозволяють виявити ключові теми, тенденції та напрями розвитку IoT у бібліотечному секторі. Розуміння поточного стану (і перспектив на майбутнє) використання технологій Інтернету речей у бібліотеках надає важливу основу для подальших досліджень та розробки стратегій упровадження цих інформаційних моделей у бібліотечні системи.
Посилання
Garcés-Giraldo, L., Patiño-Vanegas, J., Espinosa, R., Benjumea-Arias, M., Valen-cia-Arias, A., & Lampen, M. C. (2023). Internet of Things — IoT research trends from a bibliometric analysis. Journal of Information Systems Engineering and Manage-ment, 8(1). https://doi.org/10.55267/iadt.07.12739. [In English].
Liang, X. (2018). Internet of Things and its applications in libraries: A literature re-view. Library Hi Tech, 38(1), 67–77. https://doi.org/10.1108/lht-01-2018-0014. [In English].
Noh, Y. (2015). Imagining Library 4.0: Creating a Model for Future Libraries. The Journal of Academic Librarianship, 41(6), 786–797. https://doi.org/10.1016/j.acalib.2015.08.020. [In English].
Rezaee, N., Zanjirchi, S. M., Jalilian, N., & Bamakan, S. M. H. (2023). Internet of things empowering Operations Management; A systematic review based on bibliometric and content analysis. Telematics and Informatics Reports, 100096. https://doi.org/10.1016/j.teler.2023.100096. [In English].
Scopus preview - Scopus - Welcome to Scopus. (n.d.). Www.scopus.com. https://www.scopus.com/search/form.uri?display=advanced. [In English].
Tanko, B. L., Essah, E. A., Elijah, O., Zakka, W. P., & Klufallah, M. (2023). Bibliometric analysis, scientometrics and metasynthesis of Internet of Things (IoT) in smart buildings. Built Environment Project and Asset Management. https://doi.org/10.1108/bepam-11-2022-0179. [In English].
VOSviewer - Features - Highlights. (n.d.). VOSviewer. https://www.vosviewer.com/features/highlights. [In English].
Wójcik, M. (2016). Internet of Things — potential for libraries. Library Hi Tech, 34(2), 404–420. https://doi.org/10.1108/lht-10-2015-0100. [In English].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в збірнику «Вісник Харківської державної академії культури», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Вісник Харківської державної академії культури» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.