«Бібліотечний стартап» у системі інновацій: теоретико-методологічне обґрунтування поняття
DOI:
https://doi.org/10.31516/2410-5333.069.05Ключові слова:
бібліотечний стартап, інноваційна діяльність бібліотек, бібліотечний проєкт, соціальне підприємництво, соціальні інновації, цифрова трансформація бібліотек, інституційний розвитокАнотація
У статті здійснено теоретико-методологічне обґрунтування поняття «бібліотечний стартап» у системі інноваційної діяльності бібліотек. Визначено зміст поняття «біб-ліотечний стартап», його співвідношення з категоріями «інноваційна діяльність» і «бібліотечний проєкт» та окреслено межі застосування. Методологічну основу становлять аналіз і синтез джерел, термінологічний, компаративний аналіз, системний підхід та концептуальне моделювання. Обґрунтовано трактування біб-ліотечного стартапу як специфічної форми соціально орієнтованої інноваційної діяльності з проєктною логікою, потенціалом масштабування та орієнтацією на вимірюваний соціальний ефект. Визначено його відмінність від бібліотечного проєкту й інноваційної діяльності. Практичне значення полягає в можливості застосування запропонованої концепції для розвитку інноваційних сервісів бібліотек.
Посилання
Haidai, Yu. (2025). Creative spaces in children’s libraries: essence, possibilities, and Ukrainian experience in implementation. Ukrainskyi zhurnal z bibliotekoznavstva ta informatsiinykh nauk, (15), 154–163. https://doi.org/10.31866/2616-7654.15.2025.335087. [In Ukrainian].
Palamarenko, V. (2025). Library innovations as the foundation for the development of cultural and leisure service centers. Visnyk Knyzhkovoi palaty, (4), 16–22. https://doi.org/10.36273/2076-9555.2025.4(345).16-22. [In Ukrainian].
We present to your attention our new startup — “Seed Library.” (2021). Lviv Regional Library for Children. Retrieved March 15, 2026, from https://lodb.org.ua/novyny/predstavlyaemo-vashij-uvazi-nash-novyj-startap-biblioteka-nasinnya. [In Ukrainian].
Prokopenko, L., Karakoz, O., & Kasian, V. (2025). Grant Projects as a Means of Stimulating Innovative Activity in Libraries. Ukrainskyi zhurnal z bibliotekoznavstva ta informatsiinykh nauk, (16), 146–161. https://doi.org/10.31866/2616-7654.16.2025.348087. [In Ukrainian].
Ruda, M. V., & Lagoda, O. B. (2017). Socially responsible startups: essence, global trends, and challenges for development in Ukraine. Ekonomika i suspilstvo, (9), 619–626. [In Ukrainian].
Rumyk, D. (2025). Digital modernization of public libraries in Ukraine through the lens of the media environment: experience and prospects. Ukrainskyi zhurnal z bibliotekoznavstva ta informatsiinykh nauk, (15), 100–110. https://doi.org/10.31866/2616-7654.15.2025.335081. [In Ukrainian].
Strelchenko, I., Pysarkova, V., & Arakelova, I. (2025). Socially oriented startups in Ukraine and the world: trends and implementation challenges. Naukovyi visnyk Odeskoho natsionalnoho ekonomichnoho universytetu, (6(331)), 17–26. https://doi.org/10.32680/2409-9260-2025-6-331-17-26. [In Ukrainian].
Stronska, N. (2025). The Future of the Library: Main Vectors of Transformation. Visnyk Knyzhkovoi palaty, (4), 9–15. https://doi.org/10.36273/2076-9555.2025.4(345).9-15. [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
У разі публікації статті в збірнику «Вісник Харківської державної академії культури», автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших віданнях. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (BY-NC-SA), яка дозволяє першу публікацію в цьому журналі, а також розповсюдження роботи з визнанням авторства цієї роботи, на тих самих умовах, з некомерційною метою.
Автори мають підписати заяву, яка є угодою про надання прав редакції на публікацію статті в друкованому та електронному вигляді. Заява надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції журналу.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Під час подачі рукопису статті для опублікування у збірнику «Вісник Харківської державної академії культури» автори погоджуються з тим, що, у разі прийняття статті до публікації, її можна буде розмістити в електронних архівах та базах даних з обов'язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. У тексті самої роботи мають бути в повному обсязі представлені джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків джерел літератури (у т.ч. особисті раніше опубліковані роботи авторів). Автори рукопису статті зобов'язані належно оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань. Будь-які форми плагіату неприпустимі.
